۰۹۳۷۴۱۱۵۳۰۷
محصولات جدید هرروز اضافه می شوند, ما را دنبال کنید!
محصولات جدید هرروز اضافه می شوند, ما را دنبال کنید!
 ۰۹۳۷۴۱۱۵۳۰۷
برای مشاهده کتونی هایی که پرداخت درب منزل دارند، کلیک نمایید

تاریخچه کفش ورزشی, پیدایش و فراگیر شدن آن

the_history_of_sneakers-small
تاریخچه کتونی

کفش ورزشی راه طولانی را تا به امروز پشت سر می گذارد. در اواخر قرن هجدهم، مردم کفش های لاستیکی را به نام “plimsolls” می پوشیدند. اما این کفش ها زشت و زمخت به نظر می آمدند. علت آن این بود که پای چپ و راست آن مشخص نبود.

در حدود سال ۱۸۹۲، شرکت تولید مواد لاستیکی U.S با تولید کفش های لاستیکی راحت و مناسبی از جنس کنف، به نام “Keds “شروع به کار کرد. تا سال ۱۹۱۷، این شرکت شروع به تولید انبوهی از این نوع مدل نمود(این کفش ها را “sneakers” یا همان کفش ورزشی مستعار امروزی نامیدند. چون بسیار راحت بود و بدون هیچ سروصدایی می توانستند جابه جا شوند).

کفش و کتونی Chuck Taylor All-Stars
کفش Chuck Taylor All-Stars


در همان سال، “Marquis Converse” اولین کفش ورزشی را که فقط برای بسکتبال ساخته شده بود به نام “Converse All-Stars” معرفی کرد. در سال 1923، شخصیت معروف هندی به نام “Chuck Taylor”، این مدل را پوشید، و از آن به بعد به نام “Chuck Taylor All-Stars” شناخته شد. “Chuck Taylor All-Stars”بهترین فروش کفش بسکتبال در تمام دورانها را داشته است.


حرکت به سمت جهانی شدن

کتونی در سال 1924 وارد عرصه بین المللی شد. این زمانی اتفاق افتاد که یک مرد آلمانی به نام “Adi Dassler” یک مدل طراحی کرد که اسم آن را “Adidas” (برگرفته از نام خودش) نام گذاری کرد. این نام تجاری محبوب ترین کفش ورزشی در جهان شد. “Jessie Owens”، ستاره ی چند دوره المپیک ، زمانی که چهار مدال طلا را در المپیک 1936 برنده شده بود کتونی آدیداس پوشیده بود. برادر “Adi”، به نام “Rudi” یکی دیگر از شرکت های معروف به نام “Puma” را تاسیس کرد.

اولین کتونی طراحی شده توسط Adi Dassler
اولین کتونی طراحی شده توسط Adi Dassler

در نیمه اول قرن بیستم, کتونی ها بیشتر برای فعالیت های ورزشی استفاده می شدند. اما در سال ۱۹۵۰، بچه ها آن ها را برای فعالیت های روزانه خود استفاده می کردند. به نوعی می توان گفت به یک استایل خاص تبدیل شده بود.تاجایی که نوجوانان بادیدن استایل کتونی های بازیگر “James Dean” در فیلم “Rebel Without a Cause” بیشتر این نوع کفش را استفاده می کردند.

فروش کتونی در سال 1984 به اوج خود رسید. زمانی که مایکل جردن یک قرارداد برای پوشیدن یک کتونی نایک به نام “Air Jordans”(معروف ترین مدلی که تا به حال ساخته شده است) امضا کرد. حتی پس از اینکه جردن از سوی NBA بازنشسته شد, کفشهای او همچنان بهترین فروش را داشتند.

کفش و کتونی Air Jordan
کفش Air Jordan

شرکت های رقیب مانند نایک، ریباک و آدیداس طرح و مدل های خود را کم کم تغییر دادند. آنها برای هر ورزشی، از جمله پیاده روی، اسکیت بورد و تمرینات ورزشی مدل های جدید می ساختند.

نوآوری در طرح ها ، تغییر در قیمت ها

تکنولوژی, عملکرد کتونی های جدید را هرروز بهتر می نمود. شرکت نایک مدل “Air Force” را با استفاده از فضای توخالی در آن(به شکل کپسول) سعی در انعطاف پذیری بیشتر داشت. در حالی که شرکت ریباک “Pump—air” را معرفی کرد، که پمپ هوا را به کفش ها تزریق می نمود تا احساس راحتی بیشتری در پا به وجود بیاید.

کفش طراحی شده شرکت spira
کفش طراحی شده شرکت spira

شگفتی های تولید کتونی همچنان ادامه دارد. به عنوان مثال “Spira”, به منظور کاهش استرس پا, کفش ها را به حالت ارتجاعی و فنر مانند ساخته است. البته, نوآوری هایی از این دست با قیمت های خاصی همراه هستند. مثلا هر جفت از کفش ورزشکاران بیشتر از ۱۰۰دلار قیمت دارند!

منبع:سایت factmonster

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *